Demoliční práce v památkově chráněném území

0
1097

Přejete si zbourat budovu v památkově chráněném území? Pojďte se podívat na fakta, která potřebujete znát.

Nejen budovy

V případě, že se objekt nachází v památkově chráněném území, nejsou demoliční práce tak snadné. Zde jsou totiž chráněny nejen všechny nemovitosti, ale také silnice, zpevněné plochy, ploty, ohradní zdi a celé pozemky. Realizace demolice v této lokalitě má tak svá specifika.

Musíte ohlásit záměr

Potřebujete, aby byl na vašem pozemku odstraněn některý z prvků? Jako vlastník stavby zde máte jasně danou podmínku – tou je povinnost ohlášení stavebnímu úřadu o záměru odstranění stavby. Demolice se tak bude konat až v případě souhlasného vyjádření příslušného úřadu. O povolení rozhoduje také správní orgán památkové péče. Ten zjistí, zda se jedná přímo o památku nebo památkově chráněnou stavbu. Dozvíte se také, zda se jedná o památkově chráněnou nemovitost, nebo o nemovitou kulturní památku. Podle toho úřad rozhodne.

Kulturní památku demolovat nelze

Podle platných zákonů není možné provést demoliční práce pro objekt, který je označen jako kulturní památka. Zde musí být nejprve zrušena památková ochrana, až poté lze přejít k povolení o demolici. V případě, že budete demolovat objekt, který je označen jako kulturní památka, dopouštíte se přestupku či trestného činu.

Ostatní památkově chráněné budovy

Pokud se nejedná přímo o kulturní památku, ale o další památkově chráněné stavby, zde demolice možná je. Stavební úřad vám ale demoliční výměr vydá až poté, co mu bude vydáno závazné stanovisko příslušného správního orgánu památkové péče. Správní orgán také zváží, zda je možno objekt vůbec odstranit. Vždy je totiž nutno postupovat podle hlediska zákonem chráněných zájmů památkové péče.

Demoliční práce v památkově chráněném území mají svá zákonem daná specifika. O vydání demoličního výběru totiž nerozhoduje jen stavební úřad.