Vysoké nároky na tepelně izolační vlastnosti průmyslových a administrativních budov vyžadují nová a efektivní řešení.

0
1086

Nároky na úroveň tepelné izolace staveb se neustále zvyšují. V poslední době hlavním faktorem nejsou samotné legislativní požadavky na nové stavby, ale především snaha samotných investorů minimalizovat celkové náklady na vytápění objektů a tlak na celkové snižování nákladů a to i v letním období spojených s klimatizováním budov. Správně zvolená izolace ochrání před extrémním teplem i chladem. Současná situace na trhu s energiemi ani jiná řešení a postup příliš neumožňuje a nic nenasvědčuje tomu, že by do budoucna tyto požadavky měly ztratit své opodstatnění.

Zvyšuje se podíl nízkoenergetických staveb

Požadavky v řadě případů převyšují legislativou dané minimální hodnoty. Zvyšuje se podíl nízkoenergetických staveb. Za nízkoenergetickou stavbu je považován objekt se spotřebou tepla na vytápění zhruba 50 kWh/m2 za roční období. Běžná tepelná izolace je přibližně na dvojnásobné hodnotě.

U průmyslových objektů, výrobních hal, skladů, logistických centrech, zemědělských hal, ale i administrativních budov jsou sendvičové panely řazeny mezi současné trendy splňující výše uvedené. Je možné je použít jak na stěnové opláštění haly, tak i položit na střešní konstrukci. Výhodou sendvičových panelů je jejich rychlá montáž, jednoduchý a čistý vzhled.

Lze je použít i na rekonstrukce starších staveb a tak minimalizovat jejich energetickou náročnost. Skladba panelu je přitom tvořena dvěma pozinkovanými plechy s povrchovou úpravou určenou jak pro běžné prostředí, tak i do náročných provozů jak z hlediska klimatických, tak i do provozů s ryze agresivním prostředím jako jsou chemické provozy, lakovny, myčky, atd. Vnitřní jádro panelu je tvořeno PIR pěnou s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi nebo v případě požadavku na vysokou požární odolnost objektu minerální vlnou. Vnitřní jádro je dodáváno v požadovaných tloušťkách standardně od 100mm do 240mm. Požární odolnosti od EW 15 DP3 do EW 240 DP1. V neposlední řadě sendvičové panely vynikají i svými dobrými akusticky izolačními vlastnostmi.

Univerzální použití

Lehké samonosné montované sendvičové stěny jsou ve stavebnictví oblíbené pro svou univerzálnost a jednoduchost montáže, díky čemuž se zvyšuje produktivita práce a plnění mnoha dalších požadavků. Velkým pozitivem je i jejich lehká údržba, dlouhá životnost a schopnost vytvářet vizuálně zajímavé objekty. Sendvičové panely se výborně osvědčily během výstavby průmyslových, obchodních, logistických budov i skladů a v posledních letech také při výstavbě rodinných domů

Jako alternativa k sendvičovým střešním panelů se nabízí lehká skládaná plochá střecha s folií (Combi ROOF). Je moderním prvkem, který se používá na montovaných halách, u kterých je požadavek na atiku a sklon střechy menší než 4°. Jsou vhodné především u hal, kde rozpon rámu je více než 30m a při požadavku na požární odolnost je REI 30 DP1 a vyšší a jsou určeny také pro použití v požárně nebezpečných prostorech. Ideální řešení tepelné izolace se vždy odvíjí od celkové skladby střechy. Skládané střechy kombinují minerální vatu s polystyrenem. Díky tomu mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Oba typy střešního opláštění jsou vhodné i pro umístění fotovoltaických panelů a jsou plně pochůzí.

Investice do kvalitního opláštění budovy je jednou z hlavních možností, jak snížit neustále rostoucí náklady na energie a návratnost této investice se v poslední době průkazně velmi zkrátila. Bohužel vyhlídky do budoucna nejsou s ohledem na současnou mezinárodní situaci příliš růžové. Proto kvalitní izolační materiály jsou jednou z mála jistot, kterých je nutné co nejvíce využít.