Mnohokrát vám předvádíme nádheru zhotovených věnců jako inspiraci. Dnes máte možnost prohlédnout si díla naší čtenářky Sone Juřenová.
Byla taková milá, že se s námi podělila nejen o svůj soukromý fotoarchiv, ale také o postup, jak tyto věnce zhotovuje.
Tvorba věnců je hobby
„Věnce tvořím nejraději od začátku,“ říká paní Soňa. Je matkou tří dětí a ve volném čase relaxuje vitím přírodních věnců z rozličných druhů větví a výhonků. „Nejlépe se věnce Viju z vrby, břízy, ale velmi dobře a snadno tvarovatelný je přísavník,“ podle ní je to právě proto, že přísavník se snadno očistí od listů a takříkajíc roste jako „plevel“. A když je materiálu nadostač, šikovné ruce mohou pustit do práce.
Nejraději si proutí na věnce najdu a nazberám sama. Velikost věnce přizpůsobím svým potřebám a finální jejich ozdobím – vždy podle příležitosti. Hlavně se však snažím používat přírodní materiály, neboť jsou podle mě nejkrásnější a nejvíce dostupné. Navíc v každém ročním období les, zahrada i louka nabízejí jiné ozdoby.
V tomto roce se paní Soňa raduje z pěstitelského úspěchu, který se jí na zahrádce u rodičů podařilo vypěstovat, jde o opravdu pěknou úrodu slaměnek. Pěstuje jejich každý rok a také je dále suší. Dodržuje všechna pravidla se sušením květin spojeny, aby si zachovaly barvu i tvar. Potom květiny používá na zdobení věnců.

Po sklizni květů proveďte tento trik a vydrží krásné i během zimy
Postup je jednoduchý
Věnec vytvoříte poměrně jednoduše. Potřebujete k tomu dostatek proutí, drátek, kleště na drát a představu, jak má asi věnec vypadat. Nejdříve si připravte korpus ve tvaru kruhu a začněte. Hůlky můžete obtáčet nebo přikládat, jak je to znázorněno ve videu níže …